آخرین اخبار

مذاکره نهایی الحاق ایران به اتحادیه جهانی سردفتران انجام شد/ مخالفت با عضویت آمریکا

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت‌وگوهای نهایی را با ” فرانتس لئوپلو” رئیس کمیسیون همکاری های بین المللی اتحادیه جهانی سردفتران را با هدف الحاق ایران به این اتحادیه انجام داد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در این دیدار که با هدف گفت‌و‌گوهای نهایی جهت الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه جهانی سردفتران و در راستای دیدارهای دو جانبه قبلی برگزار شد، رئیس سازمان ثبت با اشاره به وسعت جغرافیایی کشور و فعالیت 7 هزار و 300 دفتر اسناد رسمی، قریب به 40 هزار شاغل در این بخش و صدور سالانه بیش از 20 میلیون سند رسمی در ایران گفت: نظام سردفتری ایران سابقه‌ای بسیار طولانی دارد و به موجب قانون ثبت اسناد و املاک، به طور مشخص از سال 1310 تاسیس شده است.

تویسرکانی با تشریح قوانین و آئین‌نامه‌های مرتبط با سازمان ثبت و دفاتر اسناد رسمی، نظام ثبتی و سردفتری ایران را یکی از با سابقه‌ترین و در عین حال پیشروترین نظام ثبتی عنوان کرد و گفت: اقتدار و اهمیت نظام سردفتری و ثبت رسمی در ایران از بسیاری از کشورها حتی کشور فرانسه هم بالاتر است.

وی اظهار داشت: در ایران سندی که یک سردفتر امضا می‌کند در حکم رای دادگاه بوده و معنایش این است که این سند رسمی در صورت اختلاف بدون رسیدگی قضایی توسط ادارات اجرای سازمان ثبت به اجرا گذاشته می شود و نیازمند رسیدگی در محاکم قضایی نیست.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: حاکمیت برای سند رسمی اعتبار قائل است و به همین جهت است که قوه قضائیه ناظر و پشتیبان نظام سردفتری است.

معاون رئیس قوه قضائیه با ابراز امیدواری از اینکه اتحادیه جهانی سردفتران بتواند به رسالت اساسی خود که در حقیقت اعتبار بخشی به توافقات ایجاد شده بین مردم در سراسر جهان است عمل کند، گفت: ما معتقدیم این اعتبار بخشی به توافقات در سطح کلان به نظم بیشتر جوامع منجر میشود و مردم به نحو جامع و کامل این امر را بپذیرند که اگر با یکدیگر توافقی کردند نمیتوانند به راحتی از آن خارج شوند و البته در قوانین و فرهنگ و اعتقادات ما نیز نقض عهد بسیار مذمت شده است حال این توافقات چه در حوزه  مراودات مردم باشد یا حتی بین دولتها.

وی افزود: به همین جهت هست که مردم ما امروز دولت امریکا را به عنوان یک دولت نامطلوب میشناسند چرا که به شکل بسیار نامطلوبی به راحتی به خودش اجازه میدهد که نقض عهد کند و از توافقات بین‌المللی با بیان اینکه ما قدرتمند هستیم خارج شود و طبیعی است ادامه این روند باعث هرج و مرج در دنیا خواهد شد.

” فرانتس لئوپلو” رئیس کمیسیون همکاری های بین‌المللی اتحادیه جهانی سردفتران نیز در این دیدار با بیان اینکه در این دیدار اطلاعات جامعی از وضعیت نظام ثبتی و سردفتری ایران به دست آورده است گفت:همه تلاش این کمیسیون برای عضویت ایران در اتحادیه جهانی سردفتران به کار گرفته می‌شود چرا که فکر می‌کنیم ضمانت اجرایی سند رسمی در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا از استحکام بیشتری برخوردار است.

وی افزود: در رابطه با بدعهدی‌های امریکا و نامتعارف بودن سیستم حقوقی این کشور نیز با شما موافقیم و خوشبختانه امریکا عضو اتحادیه جهانی سردفتران نیست و ما هم موافق عضویتش در این اتحادیه نیستیم.

گفتنی است در این دیدار که نایب رئیس، دبیر و کارشناس کمیسیون همکاری های بین‌المللی اتحادیه جهانی سردفتران نیز در آن حضور داشتند ضمن پشتیبانی از الحاق ایران به اتحادیه جهانی سردفتران، مقرر شد بررسی نهایی و تسریع در عضویت ایران در این اتحادیه در دستور کار قرار گیرد.

1 دیدگاه در “مذاکره نهایی الحاق ایران به اتحادیه جهانی سردفتران انجام شد/ مخالفت با عضویت آمریکا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *